Jak przygotować się do matury? 8 wskazówek

Jeśli właśnie uczysz się do matury i zaczynają dręczyć cię obawy dotyczące tego, jak sobie poradzisz, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pomogą ci osiągnąć sukces. Podpowiemy, jak się przygotować, aby bez problemów zdać ten ważny egzamin i z uśmiechem wkroczyć w dorosłe życie.

1. Oceń swoją wiedzę

Kluczową rolę w tym, jak zaplanować naukę i dobrze przygotować się do matury, odgrywa uświadomienie sobie swoich mocnych i słabych stron. Zaczynając więc pracę, zastanów się nad tym, w czym jesteś dobry, a które kwestie czy przedmioty wymagać będą więcej pracy. Wtedy na pewno prawidłowo opracujesz plan zajęć, korepetycji czy kursów, które poszerzą twoją wiedzę.

2. Postaw na systematyczność

Choć miło by było przez cały rok szkolny odpoczywać i dopiero pod koniec drugiego semestru zacząć się uczyć, to wiadomo, że nie jest to dobra strategia. Dlatego postaraj się pracować systematycznie, przerabiaj materiał na bieżąco i nie zostawiaj niczego na przysłowiową ostatnią chwilę.

3. Poszukaj wsparcia

Obawiasz się, że matura cię przerośnie i nie wiesz, jak się do niej przygotować? Poszukaj dobrych korepetycji lub kursów, na których nauka odbywa się w małych kameralnych grupach. Doskonałym pomysłem są te, które odbywają się online – daje to dużo więcej swobody, a przede wszystkim oszczędza czas, którego na pewno ciągle ci brakuje.

4. Ćwicz na arkuszach z poprzednich lat

Pamiętaj o weryfikowaniu swojej wiedzy i tego, czy jest ona adekwatna do egzaminacyjnych wymagań. Zaopatrz się w maturalne arkusze z ubiegłych lat i zaplanuj czas na ich systematyczne przerabianie.

5. Stwórz przyjazne miejsce do nauki

Raczej trudno uczyć się i zacząć przygotowania do matury, jeśli nie ma do tego warunków takich jak spokojne miejsce z prawidłowo oświetlonym biurkiem, komfortowym fotelem i wygodnym dostępem do wszystkich materiałów. Zaplanuj dobrze przestrzeń wokół siebie, a nauka na pewno będzie łatwiejsza.

6. Myśl pozytywnie

Nie od dziś wiadomo, że pozytywne nastawienie dobrze wpływa na efektywność. Dotyczy to oczywiście również nauki, dlatego jeżeli uwierzysz w swoje możliwości, zaplanowanie pracy oraz przyswajanie wiedzy będzie prostsze i przyjemniejsze.

7. Pamiętaj o motywacji

Jeśli nie chce ci się uczyć i najchętniej przestałbyś się już tym zajmować, przypomnij sobie, po co to robisz. Egzamin maturalny to nie tylko przysłowiowy papierek, ale przede wszystkim szansa na osiągniecie swoich celów. Jeśli dobrze go zdasz, zwiększysz prawdopodobieństwo dostania się na wymarzone studia, na których rozwiniesz swoje pasje i zainteresowania.

8. Nauka to nie wszystko! Zadbaj o wypoczynek

Nie można uczyć się w nieskończoność. W pewnym momencie będzie to nie tylko męczące, ale też nieefektywne. Aby twoja praca miała sens, nie zapominaj o odpoczynku – wygospodaruj czas na spotkania ze znajomymi, spacery, wyjścia do kina czy uprawianie sportu. Pamiętaj, że wypoczęty organizm to większa odporność na stres i bystrzejszy umysł. A wtedy wszystko jest łatwiejsze, nawet matura!