Jak skutecznie przygotować się do matury?

Egzamin dojrzałości to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu każdego młodego człowieka. Od jego wyniku zależy, czy uczeń będzie mógł rozpocząć studia na wymarzonym przez siebie kierunku, czy też nie. Niezmiernie istotne jest zatem, aby odpowiednio zaplanować swoje przygotowanie do matury i osiągnąć jak najwyższy wynik. Jak tego dokonać?

Przygotowanie do matury, kurs maturalny

Nie czekaj na ostatnią chwilę, a przygotowania do matury rozpocznij minimum na rok lub dwa przed jej terminem. Dając sobie dużo czasu, masz pewność, że zdążysz utrwalić nie tylko teorię, ale również praktykę. Nowa matura, tzw. „Matura 2023” nastawiona jest głównie na sprawdzenie umiejętności ucznia, w tym analizy związków przyczynowo- skutkowych. Na nic Ci setki zapamiętanych wzorów maturalnych, kiedy nie potrafisz zrobić z nich pożytku. Pamiętaj! Wzory maturalne znajdziesz w specjalnych tablicach, które otrzymasz wraz z arkuszem. Ty musisz umieć z nich skorzystać 🙂

Przygotowanie do matury- kluczowe informacje

W przygotowaniu do matury najważniejsza jest motywacja oraz systematyka. Możesz skorzystać z dedykowanych kursów maturalnych, w tym kursów maturalnych online, które są prowadzone przez egzaminatorów okręgowych komisji egzaminacyjnych. Są to osoby, które każdego roku sprawdzają arkusze maturalne i dokładnie wiedzą, na co należy zwrócić uwagę uczniowi, przygotowując go do matury. Każdorazowo omawiają z uczniami tzw. „pewniaki maturalne”, które prawie zawsze pojawiają się w arkuszach maturalnych.

pewniaki maturalne

W naszej ofercie znajdziecie zarówno kursy maturalne roczne, jak i dwuletnie. Dla osób, które poważnie myślą o swojej przyszłości przydatne mogą być również zajęcia wspierające dla klas 1 i 2, w czasie których również zaczynasz swoje przygotowania  do matury 2023. W sieci znajdziesz szeroką ofertę przygotowań maturalnych przez studentów czy pasjonatów, pamiętaj jednak, że egzamin maturalny to nie tylko teoria, a jego charakter jest bardzo specyficzny. Nie jest łatwo nauczyć kogoś pracy „pod klucz”, jeśli nigdy nie pracowałeś z kluczem jako sprawdzający.

Kursy maturalne na co zwrócić uwagę?

Kursy maturalne online zawsze prowadzone są w oparciu o ustalony harmonogram dzięki czemu masz pewność, że Twoje powtórki będą rozłożone w czasie i spokojnie zdążysz zrealizować cały materiał. Jeśli masz duże zaległości, postaw na zajęcia indywidualne tak zwane korepetycje, w czasie których, nauczyciel koncentruje się tylko na Tobie i do Ciebie dostosowuje tempo pracy. Wybierając kursy maturalne kieruj się nie tylko prowadzącym, który powinien mieć doświadczenie, kwalifikacje, ale przede wszystkim doświadczenie w sprawdzaniu matury, ale zwróć również uwagę na liczebność grupy. Trudno będzie Ci zabrać głos czy też zgłosić swoje wątpliwości w grupie 20 czy 30 osobowej. Przy dużej grupie prowadzący nie ma możliwości poznania oraz koncentrowania się na każdym z uczestników, a jeśli Twój kurs ma mieć charakter tylko wykładowy, nie przepłacaj i obejrzyj darmowe wykłady na youtube lub skorzystaj z niedrogich kursów e-learningowych. W czasie kursów maturalnych online prowadzonych „na żywo” wybieraj takie, których liczebność grup jest kameralna (5-7 osób). Masz wtedy pewność, że będziesz miał: dobry kontakt z prowadzącym, uczestnikami oraz swobodę wypowiedzi w czasie części praktycznej.

wzory maturalne

Przygotowanie do matury- praca własna

Pamiętaj, że poza przygotowaniem maturalnym online w formie kursów czy korepetycji to Twoja praca własna stanowi niepodważalną podstawę do uzyskania najlepszego wyniku na maturze. Staraj się być systematyczny i poświęcać minimum kilka minut dziennie na powtórki. Wyłącz w tym czasie telefon, zadbaj o ciszę i spokój oraz wypoczęty umysł. Postaraj się wysypiać, wywietrz pokój, a na koniec tygodnia zrób podsumowanie tego, co udało Ci się osiągnąć lub zastanowić się, dlaczego nie zrobiłeś tego, co zakładałeś. Przygotowanie do matury powinno zakładać małe, ale systematyczne cele. Jeśli założysz sobie przeczytanie 5 lektur w tydzień, na 99% nie osiągniesz tego celu. Myśl racjonalnie i rozkładaj swój materiał w czasie. Możesz podpierać się specjalnym harmonogramem powtórek lub podążać za osobą, która prowadzi Twój kurs maturalny. Skupiaj się na pewniakach maturalnych, czyli zagadnieniach, które bardzo często pojawiają się na egzaminie.

Dlaczego kurs maturalny online?

W klasie maturalnej uczniowie przytłoczeni są nadmiarem obowiązków i brakiem czasu wolnego. Korepetycje czy kursy maturalne online to przede wszystkim oszczędność Twojego czasu. Nie tracisz go na godzinne dojazdy, dzięki czemu nie jesteś zmęczony i możesz efektywniej uczestniczyć w zajęciach. Kameralna grupa na kursie maturalnym online oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii sprawia, że lekcje online są przeprowadzane w identyczny sposób co w czasie spotkania na żywo. Dodatkowo prowadzący udostępni Ci wszystkie materiały w formie cyfrowej, a tablice możesz wydrukować, zamiast tracić czas na przepisywanie z nich informacji.

Każdy przedmiot posiada swoją specyfikę i nie możemy porównać matury z języka polskiego z maturą z matematyki. Bez względu na to, jaką formę przygotowania wybierzesz (samodzielną, kursy maturalne czy łączoną), niezmiernie ważne jest, aby przygotowanie do matury rozpocząć jak najwcześniej. Im szybciej zainteresujesz się specyfiką egzaminu i zapoznasz z arkuszami maturalnymi z poprzednich lat, tym mniej stresu będzie Ci towarzyszyć przed samą maturą i tym lepszy wynik osiągniesz. Nie bój się pytać koleżanek, kolegów czy nauczycieli jeśli masz z czymś problem. Nauka polega na szukaniu, dociekaniu i rozumieniu tego czego masz się nauczyć. Przy nauce pamięciowej niezbędne mogą okazać się techniki szybkiego zapamiętywania, o których już niebawem na naszym blogu.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *