Podwieczorek z… to interdyscyplinarne warsztaty dla dzieci. Ich zaletą i myślą przewodnią jest obcowanie z filozofami antycznymi. Tak, właśnie obcowanie – Uczniowie będą poznawać ich sposób życia, przyzwyczajenia, głębię myśli, ale i czysto ludzkie słabości, słowem, spróbują zaprzyjaźnić się z klasycznymi myślicielami. Warsztaty mają na celu wniknięcie w świat starożytnego świata filozofii – i odniesienie jej do czasów nam współczesnych.
Podczas każdych zajęć spotkamy się z innym filozofem. Zaprosimy go do nas na podwieczorek. Usiądziemy w kółku wsłuchując się w koleje życia naszego gościa, być może słuchając brzmienia harfy czy recytując poezję. Jako że filozofia jest miłością mądrości – będziemy szukać prawdy i stawiać pytania. Nasuwa nam się tu myśl przeprowadzenia wywiadu, powiecie? Słusznie! W trakcie zajęć posłużymy się rozmową z gościem, odegramy scenki, przywołamy świat sprzed kilkudziesięciu wieków (np. szukając edukacyjnych walorów w bajkach Fedrusa). Interesować nas będzie antyczna Grecja, Rzym, kultura Bliskiego Wschodu.
Tematy zajęć:
1) W dobie globalizacji wszystko płynie. Co Heraklit powiedziałby o świecie naszych czasów?
2) „Wszystko, co piękne, jest naprawdę trudne” – wysokie standardy Platona. Jak rozumiemy wzorzec dobrego życia?
3) Szczęście prawem i potrzebą człowieka. Poszukajmy go z Epikurem,
4) Myśliciel-poeta naprzeciw chaosu. Czy i nas przekona filozofia Lukrecjusza?
5) „W 2/3 bogiem, w 1/3 – człowiekiem”. Gilgamesza pytanie o sens życia.

Słów parę o prowadzącym:
Adam Raszewski – politolog, doktor nauk społecznych, absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (magisterium). Ukończył politologiczne studia doktoranckie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W lipcu 2019 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską zatytułowaną Myśl polityczna hrabiego de Chambord jako przykład idei legitymizmu. Absolwent studiów menedżerskich MBA na amerykańskiej Executive Academy of Scottsdale. W swoim CV ma również zwycięstwa w konkursach na najlepszy artykuł naukowy i tytuł laureata Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. Stypendysta uniwersytetów w Wiedniu, Pradze, Strasburgu, Koszycach, Trnavie. Od 5 lat uczy dojrzałych Studentów, prowadząc wykłady pod patronatem placówek kultury w całym kraju, od Koszalina po Strzyżów. I uczy się od Seniorów, zwłaszcza motywacji do zdobywania wiedzy i aktywnej drogi przez życie. Finalizuje pracę nad książką… mając już w planach kolejną.
Warsztaty przeznaczone są dla uczniów w wieku 10-15 lat i odbywają się przez 5 tygodni po 75 min każde spotkanie.
Koszt całości: 250 zł
Zapraszamy do zapisów. Najbliższa edycja rozpoczyna się 17 listopada 2021, spotkania będą odbywały się w środy o godzinie 16.00