Warsztaty mitologiczne

Pradawny świat wierzeń. Zaproszenie do mitologii

Gdy słyszymy o mitologii, myślimy o Grecji i Rzymie. Znacznie łatwiej nam wskazać bogów z śródziemnomorskiego kręgu kulturowego, niż wymienić imiona bóstw słowiańskich. Fakt wspólnej przeszłości, jak się okazało, nie miał tu znaczenia, nie utrwalił w polskiej świadomości roli Światowita, Swarożyca i Peruna. Nasze zajęcia wypływają z przekonania, że światła wiedzy noc nie zaćmi ani chmura nie zakryje. Że warto poznawać korzenie i docierać do sedna. Dlatego będziemy spotykać się z pytaniem o to, czy sztuka może czynić dobro – tak jak Orfeusz poskramiał wzburzone fale. Dowiemy kim była Marzanna i czyje śpiewy według Słowian zwiastowały burzę. Przeniesiemy się do świata Asów i Wanów, do krainy nordyckich podań rozpalających wyobraźnię także współczesnego człowieka.
Warsztaty te są zaproszeniem do mitologii. A zatem zachętą do tego, by odkrywać je wspólnie. Razem poznawać postacie i ich wątki, aktywnie zanurzać się w świecie wartości: dobra, zła, prawdy, piękna. I dyskutować o nich. Z perspektywy człowieka XXI wieku, który patrzy na dawne opowieści i odnajduje w nich siebie. Chce zgłębiać coraz to nowe wierzenia i dostrzegać w nich życie. Interpretować to, czego nie pokrył kurz historii – co trwa dzięki mądrości przekazu i wyobraźni.

Treści zajęć:
Gdy kochać nie warto… Narcyza nauka o miłości,
Poświęcenie dla najbliższych – co na ten temat mówi nam mit o Alkestis?
Miłość nieodwzajemniona. Pigmalion zakochany w rzeźbie,
Na początku był Janus – rzymski bóg o dwóch twarzach,
Ojciec wszystkich Rzymian. Wojownicza natura Marsa,
Pan i bóg. Gdy cesarze Imperium zażywali boskości,
Królestwo Asów i Wanów: najciekawsze wątki mitologii nordyckiej,
Nasze korzenie: zapomniane postacie mitologii Słowian,
Pulsujący życiem świat Wschodu. Księga tysiąca i jednej nocy,
Na mroźnej Północy. Mało znane wątki mitologii Germanów.

Zajęcia:

Forma zajęć: warsztaty
Liczba uczestników: maksymalnie 7 osób
Wiek uczestników: 10-14 lat
Termin: czwartki 9.00
Koszt spotkania: 44 zł
Start grupy: 23.03.2023

Prowadzący:

Adam Raszewski – politolog, doktor nauk społecznych, absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (magisterium). Ukończył politologiczne studia doktoranckie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W lipcu 2019 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską zatytułowaną Myśl polityczna hrabiego de Chambord jako przykład idei legitymizmu. Absolwent studiów menedżerskich MBA na amerykańskiej Executive Academy of Scottsdale. W swoim CV ma również zwycięstwa w konkursach na najlepszy artykuł naukowy i tytuł laureata Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. Stypendysta uniwersytetów w Wiedniu, Pradze, Strasburgu, Koszycach, Trnavie. Od 5 lat uczy dojrzałych Studentów, prowadząc wykłady pod patronatem placówek kultury w
całym kraju, od Koszalina po Strzyżów. Prowadzi zajęcia na uniwersytetach – dla dzieci, studentów i seniorów.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *